Aktualności

Labirynt macierzyństwa. W "Gościu Niedzielnym" o Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej

Największe marzenia? Żeby dzieci wyrosły na mądrych ludzi. I własny kąt bez grzyba. Dwadzieścia pięć lat temu powstał w Łodzi Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej.To największa taka placówka w Polsce. I murowane świadectwo pomocy kobietom maltretowanym i zagubionym oraz dzieciom, których świat nie potrzebował, a siostry antonianki, czyli Zgromadzenie Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla, przyjęły z radością.więcej

Managerki ubóstwa.

Co myślimy widząc samotną matkę z kilkorgiem dzieci czekającą na paczkę żywnościową w okolicznym caritas, lub odbierającą zasiłek z MOPS-u? Zastanawiamy się? Może głośno wyrażamy swoją dezaprobatę słowami w stylu; „trzeba było nie pchać się do łóżka z kim popadnie,” ? A może po prostu omijamy kiwając znacząco głowami w kierunku niesfornej gromadki pociech. Oceniamy: Alkoholiczka? Narkomanka? Prostytutka?  My porządni ludzie XXI w. całe życie ciężko pracujemy na kawałek chleba i ciepłego kąta, a ta kobieta za darmo żyje z naszych podatków i pracą się nie pohańbiła.            

więcej

W domu najlepiej

Każdy z nas potrzebuje domu. 33 lata temu pierwsza samotna matka ze swoim nowo narodzonym dzieckiem taką bezpieczną przystań znalazła w domu sióstr antonianek przy ul. Janosika 141. Teraz siostry zdecydowały się przyjąć pod swój dach - do mieszkań chronionych kilka potrzebujących kobiet.

więcej